کد خبر:11058
پ

روایتی از دوره مهارت افزایی اساتید

آنچه در دوران تدریس ما سوال و اشکال است و موجب دلسردی استاد و شاگرد است کتابی و محدوده ای شدن کلاسهاست.   مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران بستری برای یک تجربه جدید را در دوره ی ارتقائ علمی مهیا کرده است.   روز شنبه،اتوبان بعثت،خیابان خزانه،حوزه علمیه امام محمد باقر(ع)   با […]

آنچه در دوران تدریس ما سوال و اشکال است و موجب دلسردی استاد و شاگرد است کتابی و محدوده ای شدن کلاسهاست.

 

مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران بستری برای یک تجربه جدید را در دوره ی ارتقائ علمی مهیا کرده است.

 

روز شنبه،اتوبان بعثت،خیابان خزانه،حوزه علمیه امام محمد باقر(ع)

 

با باز شدن در صدای فواره حوض میان ساختمان توجه انسان را به خود جلب می کرد.حوزه از لحاظ ساختمانی شکیل،منظم و نوساز به نظر میرسد.

 

کلاسها در طبقه منفی یک برگزار می شد و از همان ساعات ابتدایی معلوم بود عوامل میزبان کاملا آماده پذیرایی از مدعوین بود.

 

صبحانه از طرفی و بنرها و نمایشگرها هم از طرفی نشان از یک برنامه ریزی دقیق داشت. صبح مان را با کلمات مقام معظم رهبری(دام ظله) که روی استند ها خود نمایی میکرد آغاز کردیم.معلوم بود که کلمات بجا و با دقت انتخاب و طراحی شده بود.

 

نمایشگری بزرگ، وب سایت حوزه علمیه امام محمد باقر(ع) را نمایش می داد و از موس کنارآن معلوم بود امکان استفاده و بررسی این سایت فراهم است. در نمایشگر دیگر فعالیتهای حوزه در سال گذشته بصورت تصریری نمایش داده شده بود.

 

از اینها بگذریم به کلاسها می رسیم، دو کلاس فنون تدریس و منطق کاربردی نکته جالب توجه کاغذهایی بود که کنار درب ورودی کلاسها نصب شده بود: عنوان کلاس،نام ورزومه اساتید و همچنین طرح درس روی آن تایپ شده بود.کار بسیار راحت شده بود،حال میدانستیم استاد کیست و قرار است چه مباحثی را مطرح کند.

 

صوت تمامی کلاسها مرتب ضبط می شد که واقعا هم جاداشت چرا که پیاده کردن این حجم از مباحث روی کاغذ کاربسیار سختی بود.داشت فراموشم می شد،کاغذ و خودکار در ورودی کلاسها قرار داده بودند تا همه اهل نگارش و تقریر دروس شوند.

 

دو ساعت کلاس مثل برق و باد گذشت ولی بحث ای شیرین و وزانت علمی اساتید موجب شده بود تا هنوز بعضی دور استاد را بگیرند و سوال کنند. بیست دقیقه استراحت و پذیرایی با چای و میوه انرژی کافی برای ادامه کلاس را برای انسان به همراه داشت که الحمدالله مسئولین حوزه امام محمد باقر(ع) حواسشان به این هم بود. تجربه ی خوبی است سر کلاس بنشینی که هم دغدغه و نیاز تو باشد و هم نگرانی بابت اتمام محدوده و اشکلات صوری و محتوایی به مباحث وجود نداشته باشد.

 

در یک کلام بگوییم هم مفید هم بیش از انتظار

 

یکی از اساتید حاضر در دوره

 

 

             صوت کلاس آموزش روش تدریس را از اینجا گوش کنید

صوت کلاس نحو کاربردی را از اینجا گوش کنید.


 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید