کد خبر:10972
پ

امام موسی صدر شیعیان لبنان را از فقر نجات داد

  در آن زمان تکدی‌گری و گدایی رواج داشت و این برای شیعیان لبنان بسیار زشت بود، اما امام موسی صدر جلوی این کار را گرفت. ایشان برای نیازمندان کار پیدا کرد و حقوق و مزایایی از سوی موسسه “برّ و احسان” در نظر گرفت. پنجاهمین جلسه از سلسله درس‎گفتارهای اندیشه و عمل، با موضوع […]

 

در آن زمان تکدی‌گری و گدایی رواج داشت و این برای شیعیان لبنان بسیار زشت بود، اما امام موسی صدر جلوی این کار را گرفت. ایشان برای نیازمندان کار پیدا کرد و حقوق و مزایایی از سوی موسسه “برّ و احسان” در نظر گرفت.

پنجاهمین جلسه از سلسله درس‎گفتارهای اندیشه و عمل، با موضوع بررسی الگوی توسعه اقتصادی جامعه شیعیان لبنان از دیدگاه امام موسی صدر، عصر یکشنبه ۲۴ تیرماه در موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار شد. سیدکاظم صدر، استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و برادرزاده امام موسی صدر، سخنران این نشست بود که در ادامه بخشی از سخنرانی او می خوانید.

 

تقویت سرمایه انسانی در میان شیعیان لبنان

وی به الگوی توسعه اقتصادی امام موسی صدر اشاره کرد و گفت: ابتدا می‌خواهم این سوال را مطرح کنم که اگر شخصی بخواهد در یکی از کشورهای آسیایی که جمعیت شیعه دارد و اغلب هم فقیر هستند اقدامی اقتصادی انجام داده و وضع آنها بهتر شود چه باید بکند؟ با جواب این سوال، بیشتر به اهمیت اقدامات امام موسی صدر پی می‌بریم.

صدر عنوان کرد: امام موسی صدر با دست خالی به لبنان رفت اما اقداماتی همانند ایجاد و تقویت سرمایه انسانی، ایجاد نهادهایی که سرمایه انسانی را پرورش می‌دهند، ایجاد ارتباط و پیوند با طوایف لبنانی برای تعاون، جذب اعتماد، ایجاد امنیت و همکاری و ایجاد شبکه‌ها و ارزش‌هایی که نه فقط شیعیان بلکه همه لبنانی‌ها را تشویق به تحول می‌کند، مهمترین اقداماتی بود که وی در راستای توسعه اقتصادی شیعیان لبنان انجام داد.


حوزه علمیه امام محمد باقر(ع)


 

 

حمایت از افراد بی‌بضاعت

استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: ایجاد سرمایه انسانی نیازمند آموزش است، پس ایشان با مدارس شروع کرد و نهادهای آموزشی را مورد توجه قرار داد. ایشان نهادهای حمایتی ایجاد کرد و افراد بی‌بضاعت را مورد توجه قرار داد. حتی نهادهای عمرانی ایجاد کرد؛ چرا که جنوب لبنان بعد از حملات اسرائیل نیازمند بازسازی بود. همچنین مرکزی برای شخصیت مستقل و رسمی شیعیان ایجاد کرد تا حقوق و مزایای خود را از دولت و جامعه لبنان طلب کنند.

وی با اشاره به ایجاد نیروی دفاعی توسط امام موسی صدر اظهار کرد: در شرایطی که شیعیان توسط اسرائیل تهدید می‌شدند و جنگ داخلی در لبنان وجود داشت، ایجاد نیروی دفاعی ضروری به نظر می‌رسید و این هم اقدامی دیگر از سوی امام موسی صدر بود که موجب ارتقاء وضعیت ایشان در لبنان شد.

 

مبارزه با تکدی‌گری در میان شیعیان لبنان

صدر افزود: امام موسی وقتی به لبنان رفت، یک مؤسسه خیریه وجود داشت که غیرفعال شده بود و وی آن را مجددا فعال و اعضای جدیدی برای آن منصوب کردند و به وسیله این مؤسسه، فعالیت‌های خود را پیش برد. در آن زمان تکدی‌گری و گدایی رواج داشت و این برای شیعیان لبنان بسیار زشت بود، اما امام موسی صدر جلوی این کار را گرفت.

برادرزاده امام موسی صدر در پایان به برخی از اقدامات اقتصادی ایشان اشاره کرد و گفت: ایشان برای نیازمندان کار پیدا کرد و حقوق و مزایایی از سوی موسسه برّ و احسان در نظر گرفت. این اقدام بسیار مورد توجه قرار گرفت. همچنین کودکان یتیم شناسایی و برای آنها دار‌الایتام ایجاد شد. ایجاد مدرسه آموزشی، مدرسه پرستاری برای بانوان، مدرسه المهدی، احداث مدرسه فنی و حرفه‌ای جبل عامل، ایجاد مدرسه علمیه و باشگاه تفریحی و فرهنگی، برخی دیگر از اقدامات امام موسی صدر در میان شیعیان لبنان بود.

 

منبع:
“اندیشه‌های اقتصاد اسلامی را امام موسی صدر به واقعیت تبدیل کرد” سخنرانی سیدکاظم صدر، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی طلیعه

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید