کد خبر:10251
پ

آثار یاد خداوند متعال

انسان هايی که خدا برایشان مطرح نیست، هر روز به نوعی با نفس خود مشکل دارند. انسان در سن جوانی، دچار مشکل شهوت است. اندکی بعد مسأله مال اندوزی و پس از آن حبّ ریاست و مقام مطرح است. نفس، دست بردار نیست و هر روز به گونه ای ظهور و بروز دارد.   آثار […]

./'

انسان هايی که خدا برایشان مطرح نیست، هر روز به نوعی با نفس خود مشکل دارند. انسان در سن جوانی، دچار مشکل شهوت است. اندکی بعد مسأله مال اندوزی و پس از آن حبّ ریاست و مقام مطرح است. نفس، دست بردار نیست و هر روز به گونه ای ظهور و بروز دارد.

 

آثار یاد حق

 

در زندگی اگر خدا نباشد، انسان نابود می شود. اسلام می‌گوید با خدا رفاقت داشته باش و کارها را به دست او بسپار. اگر به مردم وابسته باشیم و به آن ها تکیه کنیم، کاری از دست آن‌ها برنمی آید، چرا که آن‌ها نیز مشکلاتی مانند ما دارند.

سرچشمه تمام نقایص و امّ الامراض، همین مسأله است که دل به غیر خدا داده ایم. حال اگر دل به غیر بستیم، تمام توفیقات گرفته و درهای وصال بسته می شود و خدا سخن ما را نمی شنود، چرا که دل ما متوجّه دنیا، شکم و شهوت است و هر چه می خواهیم فقط برای خودمان است. اگر اندکی به سخن این گونه انسان ها گوش دهیم هزار کلمه «من» در آن می بینیم:«من گفتم»، «من کردم» و. . . فرعونیّت همین است که هرکس طبق نفس من عمل نکرد، دشمن است. از همین رو، چنین انسان هایی با پیامبر و اولیای دین دشمنی می کنند.

 

بدترین فقر، فقر ذاتی به دنیاست که در صورت ابتلا به آن، تمام حرکات و سکنات انسان در خلاف جهت خواسته‌ خداوند خواهد بود. نیروی او مصرف می شود، اما درجهت دوری از خداوند و این بسیار خطرناک است.

 

 

امام ششم (علیه السلام) فرمودند:

فِی التَّوْرَاةِ مَكْتُوبٌ: یَا ابْنَ آدَمَ تَفَرَّغْ لِعِبَادَتِی أَمْلَأُ قَلْبَك غِنَّیً وَ لَا أَكِلُكَ إِلَی طَلَبِكْ وَ عَلَیَّ أَنْ أَسُدَّ فَاقَتَك وَ أَمْلَأَ قَلْبَك خَوفاً مِنِّی وَ إِنْ لَا تَفَرَّغْ لِعِبَادَتی أَملأ قَلبَك شُغُلا بِالدُّنْیَا ثُمَّ لَا أَسُدَّ فَاقتََكَ وَ أَكِلُكَ إِلَی طَلَبِك؛۱ در تورات نوشته شده است: ای پسر آدم، فارغ شو از برای عبادت من، تا قلب تو را از بی نیازی پر كنم و تو را به مشكلت واگذار نکنم، و بر من است که راه فقر را بر تو ببندم و دل تو را از خوف خویش پُر كنم. و اگر براي عبادتم فارغ نشوی، دل تو را از اشتغال به دنیا پر كنم، و راه فقر را بر تو نبندم و تو را به سوي طلبت واگذار كنم.

 

یکی از بزرگان می فرمود: در عراق ساکن بودم. دوست پزشکی داشتم و وقتی یک بار برای معاینه نزد او رفتم، به من گفت: اعصاب شما ضعیف است، آیا به خاطر این ضعف اعصاب تحمّل دیگران را نداری و در منزل با همسرت دعوا می کنی؟ گفتم نه. گفت: آیا در ارتباط با دوستان و رفقایت مشکل داری و غضب می کنی؟ هرچه آثار روانی ضعف اعصاب را برشمرد، من نداشتم. بعد از مدتی گفت: معلوم می شود کسی که از نظر معنوی قوی باشد و به خدا دل داده باشد، ولو جسمش ضعیف باشد و ضعف اعصاب هم داشته باشد، در رفتارش مشکلی پیدا نمی کند و اضطرابی ندارد. گفتم: نمی دانم».

 

آری، به راستی چنین است كه قرآن فرمود: «أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛۲ آگاه باش که تنها با یاد خدا دل‌ها آرامش می یابد.»

 

انسان هايی که خدا برایشان مطرح نیست، هر روز به نوعی با نفس خود مشکل دارند. انسان در سن جوانی، دچار مشکل شهوت است. اندکی بعد مسأله مال اندوزی و پس از آن حبّ ریاست و مقام مطرح است. نفس، دست بردار نیست و هر روز به گونه ای ظهور و بروز دارد تا جان انسان را بگیرد. حال برای این که مورد اقبال خداوند باشیم، باید علاوه بر عمل به دستورات شرع که فقها بیان می کنند و نیز عمل به مستحبّات که جبران کننده واجبات است، خود را در معرض نسیم های الهی قرار دهیم. چرا که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: اِنَّ لِرَبِّکُمْ فِی أَیّامِ دَهْرِکُمْ نَفَحاتٌ أَلا فَتَعَرّضُوا لَها؛۳  همانا در طول عمر شما، نسیم های الهی وزیدن می گیرد، پس بیدار باشید و خود را در معرض این نسیم ها قرار دهید.

 

موقعیت هاي زمانی مانند شب‌های جمعه، سحرها و قرار گرفتن در اماکن مقدس و هم چنین حشر و نشر با اولیا و بزرگان دین، موجب قوی شدن ارتباط با خداوند می شود.

————-

پی نوشت ها:

۱٫ اصول کافی، ج۲، ص۸۳

۲٫ رعد، آیه ۲۸

۳٫ بحارالانوار،ج۷، ص۲۲۱

 

 

منبع
لذت حضور، ص 126، چاپ چهارم، آقاتهرانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید