کد خبر:15436
پ

اردوی علمی زیارتی مشهد الرضا(علیه السلام)

سفر علمی و زیارتی مشهدالرضا ویژه طلاب حوزه علمیه امام محمد باقر(علیه السلام) برگزار شد.

بعد سپری کردن نیم سال اول تحصیلی مدرسه علمیه امام محمد باقر ع و حکیم هاشم طهرانی مسئولین مدرسه تصمیم به برگزاری اردویی برای ا رتقا سطح تهذیبی ، معرفتی و علمی طلاب در مشهد مقدس گرفتند حدودا ۷۰ نفر از طلاب و مسئولین مدرستین امام محمد باقر و حکیم هاشم طهرانی در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ، روزهای پایانی ماه رجب راهی مشهد مقدس شدند و در حسینیه پیروان دین نبوی در جوار حرم مطهر اسکان داده شدند محوریت این اردوی نورانی قرآن کریم و انس بیشتر با این کتاب الهی بود.

 

 

 

 

طلاب در این اردو از اساتید و کلاس های علمی و معرفتی ای که صبح ها و بعدظهر ها با هدف شناخت هرچه بهتر و بیشتر ابعاد قرآن کریم برگزار میشد بهره بردند و حضور پیدا کردند. شرکت در کرسی درس استاد معظم آیة الله ربانی بیرجندی با محوریت بررسی مفردات قرآن کریم در دو روز از مهم ترین برجستگی های این اردو بود

استاد محمد حسن ربانی بیرجندی در سال ۱۳۴۳ش ديده به جهان گشود. علوم پايه و ادبيات حوزوى را در مدرسه آیت‌الله موسوى‌نژاد و دروس سطح عالى حوزه را در محضر حضرات آيات اشرفى، رضازاده و مرتضوى فرا گرفت. وى به مدت دوازده سال، در درس خارج فقه و اصول حضرات آيات فلسفى و مرتضوى حضور يافت. حجت‌الاسلام محمدحسن ربانى بيرجندى به مدت ۲۵ سال، مواد مختلف دروس حوزوى مانند:ادبيات عرب، رجال، درايه، تفسير، فقه و اصول را تدريس نمود. وى علاوه بر تدريس درس خارج ، عضو هيئت علمى گروه فقه دفتر تبليغات اسلامى خراسان و مسئول گروه فقه و اصول مدرسه عالى نواب نيز مى‌باشد. آثار؛

🔰المعجم التطبيقى للقواعد الاصوليه فى فقه الاماميه

🔰سبک شناسى دانش رجال الحديث (كتاب سال حوزه علميه قم در سال ۱۳۸۶ش)

🔰قاعدة الدرء

🔰آسيب‌شناسى حديث

🔰دانش داريةالحديث (كتاب سال حوزه علميه قم در سال ۱۳۸۲ش)

🔰بررسى اعتبار احاديث مرسل جوایز علمی (دستاوردها و افتخارات)

🔰کتاب سال حوزه علمیه قم ۱۳۸۲ (دانش درایه الحدیث)

🔰کتاب سال حوزه علمیه قم ۱۳۸۶ (سبک شناسی)

🔰دو عنوان کتاب سال حوزه علمیه مشهد کتاب فصل ۱۳۸۹ وزارت ارشاد (آسیب شناسی)

🔰کتاب فصل پاییز ۱۳۸۹ وزارت ارشاد (مراسیل)

🔰پژوهشگر برتر دفتر تبلیغات

🔰پژوهشگر برتر و استاد برتر حوزه علمیه مشهد

🔰کتاب سال ۱۳۸۹ خراسان رضوی

🔰نخبه استانی ۱۳۸۸

🔰پژوهشگر برتر ۱۳۸۹ استان خراسان رضوی


صوت درس استادمحمد حسن ربانی بیرجندی

 


 

 

 

 

 

شرکت در کرسی درس استاد رنجبریان با عنوان تاریخچه تفاسیر مهم شیعه و بررسی آن ها هم از دیگر برنامه های این سفر نورانی بود.


صوت درس استاد رنجبریان


 

 

 

همچنین در ظهر شهادت حضرت موسی بن جعفر (ع) دسته عزاداری ای برگزار شد و مجموعه طلاب و مسئولین از محل اسکان تا حرم مطهر رضوی حرکت کردند و عزاداری کردند از جمله نکات ارزنده و قابل توجه در این دوره حضور اکثر اساتید معاونت ها و مدیریت محترم در بین طلاب بود به نحوی که ایشان در دسترس طلاب بودند و در طول شبانه روز هر بخشی از حسینیه حلقه های مباحثه ای و معرفتی شکل میگرفت و از محضر اساتید استفاده میگردید.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید